| Product Specifications | |
|---|---|
| Material | Titanium Grade 5 |
| Product Type | Sprocket |
| Thread Pitch | 1.25mm |
| Pack Quantity | 6 |
| Thread Diameter | 8.00mm |
| Head Height | 7.50mm |
| Socket Size | 11.00mm |
| Allen Key Size | 6.00mm |
| Pre-Drilled | Yes |
| Product Weight | 51.61g |
| Thread Length | 23.00mm |
| Shank Length | 2.00mm |
| Flange/Outside Diameter | 15.00mm |
| Length | 25.00mm |
Pro-Bolt Titanium Rear Sprocket Studs
Upgrade your rear sprocket with Pro-Bolt’s Grade 5 (6AL-4V) Titanium studs. Designed for maximum strength, corrosion resistance, and weight savings, these studs are a direct replacement for OEM hardware and ideal for performance-focused riders.
Each stud is precision-machined with rolled threads for a secure fit and smooth installation. Perfect for those looking to enhance both the reliability and appearance of their drivetrain.
Key Features:
Please note: The images displayed are generic and may not represent the size or quantity of bolts that you will receive.
Pro-Bolt Titanium Rear Sprocket Studs
Upgrade your rear sprocket with Pro-Bolt’s Grade 5 (6AL-4V) Titanium studs. Designed for maximum strength, corrosion resistance, and weight savings, these studs are a direct replacement for OEM hardware and ideal for performance-focused riders.
Each stud is precision-machined with rolled threads for a secure fit and smooth installation. Perfect for those looking to enhance both the reliability and appearance of their drivetrain.
Key Features:
Please note: The images displayed are generic and may not represent the size or quantity of bolts that you will receive.