| Product Specifications | |
|---|---|
| Material | Titanium Grade 5 |
| Product Type | Engine Kits / Parts |
| Head Style | Special - Hex Head |
| Thread Pitch | 1.25mm |
| Pack Quantity | 1 |
| Pre-Drilled | No |
| Thread Diameter | 10.00mm |
| Thread Length | 31.00mm |
| Shank Length | 34.00mm |
| Head Height | 9.00mm |
| Socket Size | 14.00mm |
| Product Weight | 27.24g |
| Flange/Outside Diameter | 18.00mm |
| Length | 65.00mm |
Pro-Bolt Titanium Kawasaki ZX10R Engine Tensioner Hex Head Bolt
High-grade Titanium flanged hex head bolt designed for use with the Kawasaki ZX10R engine tensioner (
Related Products
Titanium Flanged Hex Head Bolt M10x(1.25mm)x65mm
Titanium Tapered Socket Cap Bolt M10x(1.25mm)x65mm
Titanium Flanged Hex Head Bolt M10x(1.25mm)x65mm Race Spec
Titanium DualDrive Bolt M10x(1.25mm)x65mm Race Spec
Pro-Bolt Titanium Kawasaki ZX10R Engine Tensioner Hex Head Bolt
High-grade Titanium flanged hex head bolt designed for use with the Kawasaki ZX10R engine tensioner (