| Product Specifications | |
|---|---|
| Material | Titanium Grade 5 |
| Product Type | Front / Rear Wheel |
| Head Style | Special - Hex Head |
| Thread Pitch | 1.50mm |
| Pack Quantity | 1 |
| Pre-Drilled | No |
| Thread Diameter | 18.00mm |
| Thread Length | 22.00mm |
| Head Height | 9.80mm |
| Socket Size | 22.00mm |
| Product Weight | 37.72g |
| Flange/Outside Diameter | 34.00mm |
| Length | 23.00mm |
Pro-Bolt Titanium Front Spindle Bolt – Front Axle
Replace your front axle bolt with this high-quality Titanium version, machined for precision and fitted with a captive washer. Ideal for areas exposed to the elements where corrosion can compromise standard steel bolts, this bolt provides a lightweight, strong, and long-lasting upgrade.
Key Features:
Pro-Bolt Titanium Front Spindle Bolt – Front Axle
Replace your front axle bolt with this high-quality Titanium version, machined for precision and fitted with a captive washer. Ideal for areas exposed to the elements where corrosion can compromise standard steel bolts, this bolt provides a lightweight, strong, and long-lasting upgrade.
Key Features: