| Product Specifications | |
|---|---|
| Material | Titanium Grade 5 |
| Product Type | Bolt |
| Head Style | Socket Cap |
| Thread Pitch | 0.70mm |
| Torx Size | T20 |
| Pack Quantity | 1 |
| Thread Diameter | 4.00mm |
| Thread Length | 6.00mm |
| Head Height | 4.00mm |
| Head Diameter | 6.90mm |
| Product Weight | 0.80g |
| Pre-Drilled | No |
| Length | 6.00mm |
Titanium Parallel Socket Cap Bolt with Torx Drive
This design is ideal for installation into recessed areas. Precision-machined from Grade 5 Titanium, these bolts offer exceptional strength, outstanding corrosion resistance, and are approximately 40% lighter than their steel counterparts.
Please note that our Titanium anodised finishes differ from those in our Aluminium range.
Available in 5 colour options.
Lead time for Black is approximately 10 working days.
Supplied individually.
Titanium Parallel Socket Cap Bolt with Torx Drive
This design is ideal for installation into recessed areas. Precision-machined from Grade 5 Titanium, these bolts offer exceptional strength, outstanding corrosion resistance, and are approximately 40% lighter than their steel counterparts.
Please note that our Titanium anodised finishes differ from those in our Aluminium range.
Available in 5 colour options.
Lead time for Black is approximately 10 working days.
Supplied individually.